Terapia mikroigłowa pozwala zregenerować i odbudować łożysko paznokcia. Sprawdza się przy chorobach płytki paznokciowej, urazach oraz zatrzymaniu jej wzrostu. Zabieg jest przeprowadzany w gabinecie podologicznym w sterylnych warunkach. Zobacz, na czym polega mikronakłuwanie łożyska.
Jest to zabieg, który ma na celu pobudzenie łożyska i stymulację wzrostu płytki paznokciowej. Charakteryzuje się wykonaniem serii płytkich nakłuć. Powstają wówczas mikrourazy. Dzięki nim tkanki zaczynają się intensywnie regenerować. Wzrasta również naturalna synteza kolagenu. Warto mieć na uwadze, że mikronakłuwanie łożyska nie powoduje uszkodzeń, które skutkują bliznowaceniem się tkanek.
Wskazania do mikronakłuwania łożyska to wszystkie schorzenia i stany, które wymagają intensywnego odżywienia i regeneracji łożyska.
Terapia mikroigłowa jest wykonywana przy:
- onycholizie (odwarstwienie się płytki paznokciowej od łożyska),
- oddzieleniu się i wykruszeniu płytki paznokciowej,
- nadmiernej łamliwości płytki paznokciowej,
- zatrzymaniu wzrostu płytki paznokciowej,
- krwiaku podpaznokciowym,
- zaburzeniach ogólnoustrojowych, które skutkują pogorszeniem stanu płytki paznokciowej.
Terapia mikroigłowa łożyska jest zabiegiem, który wspiera wzrost płytki paznokciowej po plastyce opuszka palca. Można ją przeprowadzić, gdy rana się zagoi.
Przed przystąpieniem do zabiegu mikronakłuwania łożyska pacjent powinien odbyć konsultację z podologiem. Wskazane jest również wykonanie badań laboratoryjnych krwi: morfologia, OB, CRP, INR, APTT, TSH, kreatynina, kwas moczowy. Pozwoli to na wykluczenie przeciwwskazań.
Mikronakłuwanie łożyska jest przeprowadzane przez podologa. Na początek konieczne jest przygotowanie i oszlifowanie płytki paznokciowej. Następnie wykonywana jest seria mikronakłuć przy pomocy specjalnego urządzenia. Możliwe jest również podanie środka odżywczego (np. z kolagenem) bezpośrednio do tkanek, które były poddawane nakłuciom.
Terapia mikroigłowa łożyska jest bezpieczne i przeprowadzane w sterylnych warunkach. Po zabiegu mogą wystąpić niegroźne skutki uboczne (m.in. zaczerwienienie lub obrzęk). Można zminimalizować ryzyko ich wystąpienia poprzez ścisłe stosowanie się do zaleceń podologa.
MIKRONAKUWANIE ŁOŻYSKA