Modzel jest to zgrubiała, twarda zmiana hiperkeratotyczna złożona z nawarstwiających się komórek warstwy rogowej. Przyjmuje zabarwienie lekko brunatne, żółte o owalnym kształcie. Spowodowana jest długotrwałym naciskiem i wgniataniem zrogowaciałego naskórka w powierzchowne warstwy skóry. Zmiana ta nie jest odgraniczona od zdrowego naskórka. Modzele mogą dawać uczucie pieczenia w miejscu występowania, zarówno podczas chodzenia jak i w odciążeniu. Przy długotrwałym występowaniu zmiana ta może powodować powstawanie odcisków w miejscu modzela, które dają dolegliwości bólowe.
JAKIE SĄ PREDYSPOZYCJE DO POJAWIENIA SIĘ MODZELU?
Czynnikami predysponującymi do powstawania modzeli oraz innych hiperkeratoz są deformacje kostno-stawowe, złe ustawienie stóp, nieprawidłowe i źle dopasowane obuwie, nadpotliwość, zaburzona keratynizacja naskórka (rogowiec).
USUNIĘCIE I ODCIĄŻENIE MODZELU
Usuwanie modzeli oraz innych hiperkeratoz polega na zdezynfekowaniu zmiany, zaaplikowaniu preparatu zmiękczającego oraz usunięcie za pomocą wysterylizowanych (jałowych), jednorazowych narzędzi zrogowaciałego naskórka. Następnie zaaplikowanie preparatów usprawniających regenerację naskórka oraz dostosowaniu odpowiedniego odciążenia. Opatrunki oraz materiały odciążające są dostosowywane indywidualnie do rodzaju skóry, typu i rodzaju zmiany oraz warunków pracy. Po pierwszym zabiegu następuje poprawa mobilności oraz wyeliminowane dolegliwości pieczenia skóry. Należy pamiętać o systematyczności zabiegów leczniczych oraz zastosowanie odpowiedniej profilaktyki w celu całkowitego wyeliminowania problemu.
Czas usuwania zmiany – 15-60 minut jest indywidualny w zależności od wielkości zmiany i rodzaju skóry.
Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces leczenia i regeneracji. Dodatkowo przy zmianach hiperkeratotycznych należy zdiagnozować czynnik predysponujący oraz wyeliminować lub skorygować jego nasilenie.
USUNIĘCIE I ODCIĄŻENIE MODZELU