Odcisk jest to zmiana hiperkeratotyczna (zbyt intensywne rogowacenie) pojawiająca się na skórze stóp. Spowodowana jest ona długotrwałym, miejscowym uciskiem oraz tarciem, które powodują nieprawidłowe złuszczanie oraz wgniatanie zrogowaciałego naskórka w głąb skóry- niekiedy tworzenie rdzenia. Odcisk charakteryzuje się odgraniczeniem od zdrowego naskórka, bolesnością podczas chodzenia oraz w odciążeniu. Niekiedy ból może pojawiać się w znacznej odległości od zmiany. Spowodowane jest to długotrwałym uciskiem zrogowaciałego naskórka- rdzenia odcisku na zakończenia nerwowe.
Odciski najczęściej występują na śródstopiu, bocznych oraz zewnętrznych stronach palców.
Należy zwrócić uwagę na to, iż u dzieci najczęściej pojawiającą się zmianą na skórze stóp jest brodawka wirusowa często błędnie diagnozowana jako odcisk.
– odcisk twardy,
– odcisk miękki,
– odcisk podpaznokciowy,
– odcisk włośniczkowy,
– odcisk brodawkowy,
– odciski mnogie,
– odcisk nerwowo-włóknisty,
– odcisk nerwowo-naczyniowy.
Do pojawienia się zmiany predysponują zmiany kostno- stawowe, nieprawidłowe ustawienie stóp, źle wyprofilowane, zbyt wąskie i ciasne obuwie, blizny, wyrośla kostne na stopach, zaburzona keratynizacja naskórka(rogowiec).
Usuwanie odcisków polega na zdezynfekowaniu zmiany, zaaplikowaniu preparatu zmiękczającego oraz usunięcie za pomocą wysterylizowanych (jałowych), jednorazowych narzędzi zrogowaciałego naskórka oraz usunięcie ewentualnego rdzenia. Następnie zaaplikowanie preparatów usprawniających regenerację naskórka i dostosowanie odpowiedniego odciążenia. Opatrunki, materiały odciążające są dobrane indywidualnie do rodzaju skóry, typu i rodzaju zmiany oraz warunków pracy. Po pierwszym zabiegu następuje poprawa mobilności, zmniejszenie lub wyeliminowanie dolegliwości bólowych. Należy pamiętać o systematyczności zabiegów leczniczych w celu całkowitego wyleczenia zmiany.
Czas usuwania zmiany – 15-60 minut jest indywidualny w zależności od wielkości zmiany, rodzaju skóry oraz rodzaju odcisku.
Podczas wizyty pacjent zostaje poinformowany o profilaktyce, odpowiedniej pielęgnacji oraz zaleceniach, które przyspieszą proces leczenia i regeneracji. Dodatkowo przy zmianach hiperkeratotycznych należy zdiagnozować czynnik predysponujący oraz wyeliminować lub skorygować jego nasilenie.
USUNIĘCIE I ODCIĄŻENIE ODCISKU